FreMEn contra COVID

Jsme tým vědců z FEL ČVUT zabývající se poměrně novou oblastí vědy – chronorobotikou. Vyvinuli jsme technologii, která má zásadní potenciál pomoci občanům České republiky v době, kdy naše společnost čelí epidemii způsobené novým typem koronaviru. Skrze přísně anonymní sběr dat vytváříme užitečnou časoprostorovou mapu o koncentraci lidí na místech po celé ČR. Staňte se našimi FreMEn Explorery a pomozte nám zabránit šíření epidemie bez stigmatizace občanů. Takto získané poznatky o vytížení míst v čase jsou každému k dispozici ve formě aplikace Nebojsa, která je svým uživatelům schopna poradit, kdy vyrazit na veřejná místa, aby potkali co nejméně lidí.

Stáhnout: Tisková zpráva o projektu

STOP koncentraci!

Momentálně je nejúčinnější prevencí šíření nebezpečného viru zabránit koncentraci osob a kontaktu mezi více lidmi v jednom místě. Náš projekt je zaměřen právě tímto směrem.

Hygiena 4.0

Naším projektem se hlásíme ke konceptu, kterému by se dalo říkat “hygiena 4.0”. Tento přístup vychází z předpokladu, že v dnešní globální společnosti dochází k velmi rychlému šíření epidemií, které ale nemůžeme řešit zastaralými způsoby, jako je oplocování zasažených oblastí (úplná karanténa). Na problematiku se díváme chytře a zároveň respektujeme soukromí uživatelů. Proto data pro naši předpovědní aplikaci Nebojsa vychází z ručního sběru anonymních dat realizovaného formou primární aplikace FreMEn Explorer. Není to ideální sběr hlavně co se týče objemu, ale podle našich kritérií má nejméně negativ.

Věříme, že by pro uživatele neměl být problém na tři kliknutí zadat do aplikace FreMEn Explorer, kolik lidí je zdržuje ve frontě na pokladnu. Stejně jako během epidemie dbáte zvýšené hygieny správným mytím rukou, srovnatelně s tím můžete posílat v rámci hygieny 4.0 aktuální data, abyste se následně na základě rad aplikaci Nebojsa mohli vyhnout potenciálnímu riziku nákazy. Frekvence údajů navíc za běžných podmínek nehraje takovou roli, protože se dynamika chování společnosti odvíjí od místních zvyklostí, které promítáme do našeho modelu.

Bez šmírování

Oproti jiným projektům kontroly obyvatel dbáme striktně na anonymitu veškerých dat. Principiálně odmítáme nástroje, které jednotlivce sledují a deanonymizují a jsou tak spíš z říše temných vizí naší možné budoucnosti. Podobné kroky mohou totiž vést až ke stigmatizaci a pronásledování občanů.

FreMEn

Naše metoda je vystavěna na bázi umělé inteligence FreMEn = Frequency Map Enhancement, která se využívá např. v dlouhodobém nasazení robotů v prostředí, které se proměňuje vlivem lidského chování. Cílem využití této umělé inteligence je zajistit co nejméně invazivní začlenění robotů do prostředí, kde se pravidelně vyskytují lidé (např. v kanceláři, v nemocnici apod.). Tuto metodu lze aplikovat i za hranicemi robotiky. FreMEn je schopen se učit, pochopit a vyhodnotit, v jakých hodinách a na jakých místech dochází ke koncentraci lidí, a tedy v našem případě i potenciálních přenašečů viru. Skrze aplikaci Nebojsa bude informovat veřejnost, jakým lokalitám je vhodné se v dané chvíli vyhnout a kde není riziko tak velké. Nehrozí, že by v jednu chvíli poslal všechny lidi na jedno místo, jelikož při doporučování zohledňuje i tento aspekt (požadavky uživatelů) a cestu doporučí jednotlivcům v závislosti na plánech ostatních uživatelů.

Síť odpovědnosti - FreMEn Explorer

K tomu, aby se náš projekt úspěšně rozvíjel a byl univerzálně využitelný, potřebujeme velké množství dobrovolníků, kteří budou ochotni poskytovat data o koncentraci lidí v určitém konkrétním místě v konkrétním okamžiku. Jen tak dokážeme FreMEnovi poskytnout dostatečné množství informací k vytvoření souvislé časoprostorové mapy, která bude, jak věříme, užitečná nám všem. Pomozte nám vytvořit Síť odpovědnosti. Staňte se její součástí! Staňte se našimi FreMEn Explorery. Můžete tím nejen pomoci zabránit šíření nebezpečné epidemie, ale také se podílet na vývoji moderní technologie, která je vyvázaná z vlivu korporací a soukromého kapitálu, zaštítěné vědci z přední výzkumné instituce a řadou zahraničních partnerů. Z této vytvořené sítě zodpovědnosti ve výsledku může profitovat kadý - prostřednictvím aplikace Nebojsa.

Karanténa!

Budeme šťastní, když se s námi rozhodnete spolupracovat. Musíme ale připomenout, že od nikoho neočekáváme zběsilou honičku za sběrem dat, která by byla v rozporu se smyslem vládou vyhlášené karantény. Data je vhodné sbírat a zasílat pouze v rámci nezbytného pohybu v prostoru, bez kterého se naše životy ani za této mimořádné situace neobejdou.

Stáhnout: Tisková zpráva o projektu