NEBOJSA
Na všechno je správný čas. Nebojsa jde s dobou!

Představte si, že nemusíte ztrácet čas ve frontách, mačkat se s ostatními a vystavovat se riziku, že domů místo nákupu přinesete bacily. Zní to jako pohádka? Používejte Nebojsu, novou plánovací aplikaci vyvinutou na ČVUT, a stane se skutečností. Nebojsa vám poradí, kdy vyrazit na veřejná místa, abyste potkali co nejméně lidí. Vyhnete se s ním přeplněným obchodům, parkům a hřištím nebo obecně větším shromážděním. Nebojsa je praktickým pomocníkem, pokud chcete dodržovat doporučené odstupy (tzv. social distancing) a snížit tak riziko nákazy. Šetří váš čas a zdraví nás všech. Nebudete díky němu čekat ve frontách a podpoříte prevenci šíření nemocí.

  1. Vyberte místa, která rádi navštěvujete.
  2. Nebojsa vám poradí, kdy tam bývá nejméně lidí.
  3. Vyražte ven bez strachu z přeplněných míst.
  4. Užijte si dobrý pocit z toho, že dodržujete bezpečné odstupy.

Jak to funguje?

Abyste získali svou předpověď, stačí Nebojsovi říct, kam byste rádi vyrazili (do obchodu, do parku, na dětské hřiště ad.), a vybrat si konkrétní místa ve svém okolí. On vám obratem doporučí, kdy je nejbezpečnější je navštívit. V hlavě má totiž umělou inteligenci FreMEn, která umí z dat o místech předpovídat koncentraci lidí. FreMEnovi je sedm let, takže se na svou práci trénuje už pěkně dlouho. Předpověď navíc Nebojsa doplní i o grafy vytíženosti na dva dny dopředu, takže si budete moci naplánovat pochůzky podle svých potřeb a bezpečně tak, abyste byli vystaveni co nejnižšímu riziku nákazy.

Pro lepší předpovědi zmapujte své okolí!

V případě, že budete ve své oblasti postrádat Nebojsovu předpověď, není nic jednoduššího, než si potřebná data nasbírat vlastními silami za pomoci primární aplikace FreMEn Explorer. Nebojsa totiž nešpehuje pohyb uživatelů, ale spolupracuje se svou družinou dobrovolných sběračů dat, kteří ho informují o obsazenosti míst v čase. Sběračem dat a posilou vědeckého projektu FreMEn contra COVID se tak můžete stát i vy.

Kdo jsme

Aplikace Nebojsa je výstupem projektu FreMEn contra COVID, který vznikl v laboratoři chronorobotiky Centra umělé inteligence FEL ČVUT v Praze. Jako tým vědců a studentů spolupracující s prestižními univerzitami po celém světě jsme vyvinuli technologii, která slouží jako nástroj prevence v boji proti koronaviru. Naše metoda je vystavěna na bázi umělé inteligence FreMEn (Frequency Map Enhancement), kterou v rámci mezinárodních projektů trénujeme již několik let. Je schopna se učit a následně vyhodnotit, jak na konkrétních místech dochází k pohybu a případné koncentraci lidí, a tedy i potenciálních přenašečů viru, v čase. Na základě těchto údajů FreMEn vytváří časoprostorové mapy. Skrze intuitivní aplikaci Nebojsa dáváme veřejnosti nástroj, s jehož pomocí se každý může vyhnout místům s vysokou koncentrací lidí. Nebojsa se tak stává účinným dílčím prostředkem pro minimalizaci rizika nákazy a jako bonus šetří svým uživatelům čas strávený čekáním ve frontách. Více informací najdete v sekci o projektu FreMEn contra COVID.